Royal Round Rankings

as of June 26, 2016

Pennsic 45 Archery information is available at:
Pennsic Archery info

The Royal Archery Champions were selected June 4, 2016 in Quintavia. They are:
Winner and Queen's Champion: Master Peter the Red
Selected and coming in a close second is King's Champion: Master Godric of Hamtun
Vivant!
For more info, see: Q&K Archery Championships

Rank Grand Master Bowmen SCA Group Bows Average
1 Godric of Hamtun Endewearde CCC 120.00
2 Iain of Malagentia Haus Wanderstamm (Malagentia) CCC 108.00
3 Jehannine de Flandres House Grog (Settmour Swamp) CCC 105.00
4 Devillin MacPherson Settmour Swamp CCC 104.00
5 Maxton Gunn Haus Wanderstamm (Malagentia) CCC 103.67
6 Li Kung Lo Aschehyrst (Carolingia) CCC 102.67
7 Miles Boweman Settmour Swamp RRR 101.33
Rank Master Bowmen SCA Group Bows Average
8 Peter the Red Towers (Carolingia) LLL 96.00
9 Cynric the Dabbler Stonemarche LLR 95.33
10 Ludwig Von Eisburg Havre des Glaces RRR 92.67
11 Ygraine of Kellswood Aschehyrst (Carolingia) RRR 91.00
12 Julienne Ridley Stonemarche RRR 90.67
13 Otto Gottlieb Endewearde LLL 90.67
14 Mickel von Salm Haus Wanderstamm (Malagentia) CCC 83.67
15 Godric fitz Edmond Smoking Rocks CCC 83.00
16 Cathain Carolingia RRR 82.00
17 Thyra Eiriksdottir Quintavia RRR 82.00
18 Ariana of the North Northern Outpost RRR 81.67
19 Mikjall Bogmadr Quintavia RRR 80.33
20 Elizabeth Hawkwood Settmour Swamp LLL 80.00
Rank Bowmen SCA Group Bows Average
21 Arthur de Beaumont Havre des Glaces LLL 79.67
22 Florian of the Glen Carolingia RRR 78.67
23 Robert the Doubtful House Grog (Carillion) RRR 78.33
24 Omelan Dragonship Haven LLL 78.33
25 Eleanora Stewart Carolingia RRR 78.33
26 Samuel Peter DeBump Clan Kindred of the Wolf CCC 78.00
27 Tysha z Kieva Carillion RRR 77.33
28 Kynar ap Llantwit Stonemarche RRR 77.33
29 Elaina Howys of Morningthorpe Smoking Rocks RRR 77.00
30 Eoin an Doire Endewearde RRR 74.33
31 Poplyr Childs Endewearde RRR 74.33
32 Ciaran Ua Meic Thire Settmour Swamp RRR 73.33
33 Wynfrith aet Huntandune Distant Shore (Ruantallan) RRR 73.33
34 Cosimo de Venezia Smoking Rocks RRR 73.00
35 Osmond de Berwic Stonemarche RRR 72.67
36 Kobayashi Yutaka Carolingia LLL 72.33
37 Eadwynn aet Hraefneshyrste Distant Shore (Ruantallan) RRR 71.00
38 Kin-Ryu Arashi Kilkenny (Carillion) RRR 70.00
39 Eva Woderose Carolingia RRR 69.67
40 Brynjolf Josson Glenn Linn RLL 69.67
41 Alfred Longshot Distant Shore (Ruantallan) RRL 69.33
42 Ferris of Stonemarche Stonemarche RRR 69.00
43 Madok Arwe Stonemarche RRR 68.00
44 Gwilym of Fflint Beyond the Mountain RRR 68.00
45 Dorigen of Lewes Beyond the Mountain RRR 67.67
46 Sojourner Quintavia LLL 67.67
47 Torquill MacGowan Havre des Glaces RRR 66.67
48 Camma an Daraich Beyond the Mountain RRR 66.33
49 Fionn Mac Con Dhuibh Malagentia CRR 66.33
50 Symon de Poitiers Dragonship Haven LLL 66.33
51 Goerijs Goriszoon Eisental CCC 66.00
52 Andy the Bearded Carillion RRR 65.33
53 Harold von Auerbach Stonemarche RRR 65.33
54 Admiranda Howard Endewearde CCC 61.67
55 Victor of Stonemarche Stonemarche RRR 61.67
56 Stefan O'Raghaillaigh House Three Skulls RRR 61.67
57 Bronwyn of the Kings Field Smoking Rocks RRR 61.33
58 Hope of Quintavia Quintavia RRR 61.00
59 Elanor Redpath Settmour Swamp CCC 60.67
60 Logan Sinclare DeLondres An Dubhaigeainn RRR 60.33
61 Connor Macennis Carillion CCC 60.00
Rank Marksmen SCA Group Bows Average
62 Murtagh O'Kelly Endewearde RRR 57.33
63 Guthfrith Yrlingson Seashire (Ruantallan) RRL 55.33
64 Malcolm Bowman Settmour Swamp RRR 55.00
65 Eryka Wigmund Havre des Glaces RRR 55.00
66 Alison Winter Carolingia RRR 55.00
67 Seamus na Coille Aosda Endewearde LLL 55.00
68 Conall an Doire Malagentia RRR 54.00
69 Haldir Stonemarche RRR 53.67
70 Caylie of Stonemarche Stonemarche RRR 53.67
71 Nergis bint Mustafa Dragonship Haven RRR 53.33
72 Donall Gallavin Buckland Cross RRR 52.33
73 Yolente van der Brugghe Havre des Glaces RRR 52.33
74 Gwydion ap Griff Hs. Ragnesfolke LLL 52.33
75 Charis Olynthia Beyond the Mountain RRR 52.33
76 Galen of Blackthorne Malagentia RRR 52.00
77 Katherine Murray Seashire (Ruantallan) RRR 52.00
78 Donato Favro Carolingia RRR 52.00
79 Alasdair of Northern Outpost Northern Outpost RRR 51.67
80 Maelgwn ap Cadwgan Blak Rose RRR 51.67
81 Harvey Wynegode Anglespur LLL 51.33
82 Daniel of Towers Towers (Carolingia) RRR 51.33
83 Edmund Harper Settmour Swamp RRR 50.67
84 Alan of Wytleseie Endewearde RRR 50.00
85 Thorsteinn Ivarsson Carolingia LLL 49.67
86 Isabella Altoviti Endewearde LRL 49.67
87 Casimir Sarkastyczny Dragonship Haven RRR 49.67
88 Christine of Malagentia Malagentia CCC 49.00
89 Bahee na hInnse Settmour Swamp RRR 49.00
90 Giacomo de Bernardo Barren Sands RRU 48.00
91 Magnus Surtsson Ravensbridge (Malagentia) LLL 47.67
92 Techan MacGothraidh Endewearde RRR 47.33
93 Kirsa Oyutai l'Ile du Dragon Dormant RRR 46.67
94 Christopher of Stonemarche Stonemarche RRR 46.33
95 Litt Skegg l'Ile du Dragon Dormant RRR 46.33
96 Shannon inghaen Bhriain Concordia of the Snows RRR 46.33
97 Hrotger of Aujum Glenn Linn LLL 45.67
98 Miranda of Mercia Cross Seashire (Ruantallan) RRR 45.33
99 Christopher of Mistoak Carolingia RRR 45.00
100 Helen Attebroke Stonemarche RRR 44.33
101 Arron Guyon De Champagne Lyndhaven LLL 44.00
102 Rumhann Mac Duibhsithe Beyond the Mountain RRR 44.00
103 Osc of the Harbours l'Ile du Dragon Dormant LLL 44.00
104 Haldis Ulfsdottir Endewearde RRL 43.33
105 Erin Macennis Carillion RRR 43.33
106 Lynne the Sinister unknown RRR 42.67
107 Duncan Fletcher Glenn Linn RRL 42.67
108 Steinarr Bjornsson Malagentia CCC 42.33
109 Ragi Bjarnylr Wulthursson Hs.Broken Axe (Dragon Dormant) RRR 42.00
110 Tomas an Bhogha O'Neill Glenn Linn LLL 42.00
111 Aurddeilen ap Robet Buckland Cross RRR 42.00
112 Brita Mairi Svensdottir Endewearde RRR 41.33
113 Dafydd of Dragon Dormant l'Ile du Dragon Dormant RRL 41.33
114 Robert of Giggleswick Giggleswick RRR 41.00
115 Moire MacGraha Darostur (Anglespur) RRR 40.67
116 Bryn ab Alan Towers (Carolingia) RRR 40.33
117 Christoffer of Stonemarche Stonemarche RRR 40.33
Rank Archers SCA Group Bows Average
118 Angharad verch Moriddig l'Ile du Dragon Dormant RRR 39.67
119 Alice Rousseau Smoking Rocks RRR 38.33
120 Aozora l'Ile du Dragon Dormant RRR 38.33
121 Elleyne de Combourg l'Ile du Dragon Dormant LRL 38.00
122 Olaf Haraldson Northern Outpost LLL 37.67
123 Ynes Balam Stonemarche RLR 37.00
124 Hrafn Iss Augu Endewearde LLL 36.67
125 Leurona Wintreborne Stonemarche RRR 36.33
126 Ivan Sergeevich Scherbatskoy Panther Vale RRC 36.00
127 Wesley of Dragon Dormant l'Ile du Dragon Dormant RRR 36.00
128 Joseph of the Red Griffin Dragonship Haven CCC 35.67
129 Reynart Dragonship Haven RRR 34.33
130 Beithe Stonemarche RRR 34.00
131 Kamejima Saburou Takauji Barren Sands LLL 34.00
132 Lorita deSiena Anglespur LLL 33.00
133 Tanya of Dragon Dormant l'Ile du Dragon Dormant LLL 32.00
134 Brigitha in Kollramma Bergental RRR 31.67
135 Arnbjorn Grettirsson Northern Outpost LLL 31.67
136 John FitzThomas Concordia of the Snows LLL 31.00
137 Tobias Troa Giggleswick RRR 31.00
138 Alexie of Ostgardr Ostgardr RRL 30.67
139 Michael of An Dubhaigeainn An Dubhaigeainn RRR 30.33
140 Leofwyn of Wytleseie Endewearde RRR 30.00
141 Jenn of Northern Outpost Northern Outpost RRR 29.33
142 Goswyn of the Bridge Bridge RRR 28.00
143 Sven Kaldvind Havre des Glaces RRR 27.33
144 Mara of Giggleswick Giggleswick RRR 27.00
145 Aethelthryth Kenricing Bridge lLR 26.67
146 Simha di Abramo Carillion RRR 25.00
147 Dearbhorgaill ingen Rosa Smoking Rocks LLR 24.67
148 Martha ingen hui Chleirigh Blak Rose RRR 24.33
149 Axyl Steinhoffman Ruantallan LRR 24.00
150 Perronnelle de Croy Quintavia RRR 23.00
151 Etaine Clough Carolingia RRR 22.00
152 Lisabetta vedova di Alessandro Glenn Linn LRL 21.33
153 Joiha Huguenin Quintavia RRR 21.33
154 Isobel Mowbray Seashire (Ruantallan) LLL 21.00
155 Martha of Northern Outpost Northern Outpost LLL 20.33
156 Aveline D'Amiens Seashire (Ruantallan) LLL 19.00
157 Tuathflaith ingen hui Chleirigh Blak Rose LRR 18.00
158 Conall O'Ceallaigh An Dubhaigeainn RRR 16.67
159 Riva of Concordia Concordia of the Snows RRR 16.33
160 Ulfeidr Artadottir Ravensbridge RRR 16.33
161 Esperanza Zamora DeLaquava Glenn Linn RRL 12.67
162 Abigail of Ynys y Gwaed Ynys y Gwaed (Ruantallan) RRL 12.67
163 Odelrik of Aujum Glenn Linn RLR 11.67
164 Cody of Endewearde Endewearde RRR 10.33
165 Aleydis Vanderveere Northern Outpost LLL 9.67
166 Saffir Weaver Glenn Linn RRR 9.67
167 Evazia of Aujum Glenn Linn LRR 6.33
168 Thomas of Ruantallan Seashire (Ruantallan) LRL 4.67
Bows used in top 3 scores: C=Crossbow, L=Longbow,
R=Recurve or U=Unknown